ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7041215
*
nr 704 1215
GOUACHE
landsskap med figur, 19th century, 15x12,
landsskap med figur, 1800-tal, 15x12
Estimate:
1000
Auction date:
Monday June 20 2011
at 17:05:41
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landsskap med figur täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04
*
GOUACHE
nr 704 1215
GOUACHE
landsskap med figur, 19th century, 15x12,
landsskap med figur, 1800-tal, 15x12
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday June 20 2011 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landsskap med figur täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04



